Předoperační vyšetření - důležitá součást operačního zákroku

Předoperační vyšetření je soubor jednotlivých vyšetření, na jejichž základě se lékař rozhodne, zda pacienta „pustí“ k operačnímu výkonu. Předoperační vyšetření se skládá z laboratorního vyšetření krevního obrazu, minerálů, cukru, jaterních testů, ledvinných parametrů srážlivosti krve a klinického vyšetření lékařem


Kdy se provádí předoperační vyšetření?

Předoperační vyšetření se provádí u každého pacienta před plánovaným operačním výkonem (kastrace, novotvary, etc.), ale i před operačním výkonem neodkladným (GDV, pyometra, fraktura)

Jaký je princip tohoto vyšetření?

Předoperační vyšetření se skládá z laboratorního vyšetření krevního obrazu, minerálů, cukru, jaterních testů, srážlivé schopnosti krve. Srovnání laboratorních hodnot s anamnézou upozorní lékaře na odchylky, které se nevztahují k chronickým onemocněním pacienta. Cílem předoperačního vyšetření je vyloučit infekci nebo jiné onemocnění, které by představovalo u pacienta při operaci nebo po ní zvýšené riziko komplikací.

Na co může předoperační vyšetření upozornit?

Nedostatek červených krvinek v krevním obraze může odhalit tzv. anémii. Zvýšená hladina cukru v krvi upozorní na diabetes mellitus neboli cukrovku. Z jaterních testů lékař odhadne, jaká funkce jater je postižena. V moči se vyšetřuje pH a močový sediment. Pozitivní výsledky mohou svědčit například pro močovou infekci. Srážlivost krve je také důležitý parametr. Je-li srážlivost nízká, není možno pacienta ihned operovat, protože riziko většího krvácení při operaci je vysoké. Klinické vyšetření poskytne lékaři ucelený obraz o pacientovi.

Co je k operačnímu vyšetření potřeba?

Závěr předoperačního vyšetření může lékař sestavit na základě laboratorních výsledků a fyzikálního vyšetření. Je tedy potřeba, chystáte-li se na plánovanou operaci, aby jste navštívili svého veterinárního lékaře včas. Pokud jde o operační zákrok neodkladný, všechna vyšetření Vám provedou v ordinaci.

Jak se na předoperační vyšetření připravit?

K vyšetření není nutná žádná zvláštní příprava.


Přidáno 29. 08. 2017 o 15:46. | Zpět na výpis novinek